Co wynika z autopsji zawodnika futbolu amerykańskiego?

futbol

Każdy wie, jak pozytywnie sport wpływa na nasze zdrowie i jak ważna jest regularna aktywność fizyczna. Są jednak dyscypliny sportowe, które nie tylko nie przynoszą nam oczekiwanych korzyści, ale powodują nieodwracalne, tragiczne konsekwecje dla naszego zdrowia, a nawet życia. Mowa o ukochanym przez Amerykanów futbolu.

AUTOPSJA FUTBOLISTY

Mike Webster był zawodnikiem futbolu amerykańskiego w NFL przez 15 lat. Po zakończeniu kariery bardzo długo zmagał się między innymi z depresją i uzależnieniem od narkotyków, aż nieoczekiwanie zmarł w wieku 50 lat. Co ujawniła jego autopsja? Nic dobrego. To właśnie Webster był pierwszym futbolistą, u którego zdiagnozowano CTE, czyli tzw. chroniczną encefalopatię pourazową. Wkrótce po tym dr Bennett Omalu zdiagnozował kolejne podobne samobójcze przypadki, wiążąc objawy chorobowe występujące u profesjonalnych zawodników NFL z urazami głowy, jakich doznawali przez lata gry.

Jeżeli coś Wam się kojarzy z encefalopatią, to dobrze kombinujecie. CTE jest zaburzeniem często występującym w boksie i jeszcze do niedawna uznawano, że jest to schorzenie charakterystyczne tylko i wyłącznie dla bokserów. Objawy pojawiają się po kilku lub kilkunastu latach od urazu i można wtedy zaobserwować między innymi:

 • zaburzenia pamięci
 • otępienie
 • zaburzenia zachowania,
 • agresję
 • impulsywność
 • nieprzewidywalność czy
 • depresję

Brzmi znajomo? To dlatego u wielu zawodników futbolu, u których pojawiły się pewne objawy chorobowe, błędnie rozpoznawano Alzheimera. Z badań prowadzonych przez Boston University wynika, że na 94 dokonane autopsje u byłych zawodników NFL, u 90 rozpoznano przewlekłą encefalopatię pourazową.

Co z innymi sportowcami?

Ale okazuje się, że CTE dotyczy nie tylko zawodników futbolu amerykańskiego. Te same zaburzenia charakterystyczne są dla wszystkich tzw. sportów kontaktowych, gdzie zawodnicy są wyjątkowo narażeni na poważne i częste urazy głowy. Co ważne – encefalopatia nie występuje wyłącznie u zawodowych graczy! Na takie same konsekwencje narażeni są uczniowie i osoby dorosłe grające amatorsko. Dlatego oprócz futbolu ryzyko jest szczególnie wysokie między innymi w takich dyscyplinach jak:

 • BOKS
 • HOKEJ
 • WRESTLING
 • RODEO

Nikogo zapewne nie dziwi obecność boksu na liście, ponieważ o takie obrażenia jakich doznają bokserzy, ciężko w jakimkolwiek innym sporcie. Wielokrotne urazy głowy są nieodłącznym elementem uprawiania tego sportu, podobnie jak ich dramatyczne skutki dla zdrowia. Od dawna jestem zaskoczona, że boks w ogóle jest dyscypliną sportową, pomimo dużej świadomości istnienia ogromnego ryzyka schorzenia. Jest to właściwie proszenie się o uszkodzenie mózgu, dlatego chyba nigdy nie zrozumiem idei tego sportu (ale jeżeli znajdzie się osoba, która potrafi mi to logicznie wytłumaczyć – be my guest ;). Można powiedzieć, że wszystko co dotyczy CTE dopiero się zaczęło, ale na pewno zmierza w dobrym kierunku. Najważniejsze jest zwiększanie świadomości, uzmysłowienie problemu i promocja zdrowia. Dzięki temu możliwe będzie prowadzenie badań, które pomogą odkryć sposoby diagnozowania CTE w trakcie życia, ponieważ obecnie jest to możliwe jedynie po śmierci.

A dobrym sposobem na uświadamianie społeczeństwa jest zrobienie dobrego filmu.

WSTRZĄS W KINACH

11 marca 2016 roku do kin wchodzi dramat z Willem Smithem i Alekiem Baldwinem w roli głównej. „CONCUSSION” przedstawia właśnie te wydarzenia, które doprowadziły do odkrycia CTE u zawodników futbolu amerykańskiego i rozpowszechniania wiedzy na jego temat. Jak zawsze polecam Wam tylko dobre filmy, ale jeżeli nie czujecie się przekonani to proponuję zapoznać się z poniższym zwiastunem:

Po obejrzeniu takiego filmu, chyba każdy zastanowi się dwa razy zanim zapisze swoje dziecko na zajęcia z boksu czy futbolu. Ale może się mylę? Jak Wy to widzicie? Zignorowalibyście takie badania i zaryzykowalibyście, znając fakty?

Kamila Bondos

Miłośniczka projektów DIY, uzależniona od Pinteresta i kawy. W domu stale coś zmienia i przestawia, a najchętniej robi to zerkając na lecące w tle odcinki „Przyjaciół”. Uwielbia kreatywne wyzwania, nowe pomysły i wino. Zakochana w fotografii, która szybko sprawiła, że na co dzień prawie nie rozstaje się z aparatem.

Powiązane wpisy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *