Jak wychować swojego kota?

Pytanie postawione w tytule tekstu jest pułapką, ponieważ każdy dobrze wie, że kot to taki indywidualista, którego żadnymi istniejącymi na świecie metodami wychować się nie da. Punkt dla Ciebie, jeżeli nauczysz kota korzystania z kuwety – ogromny sukces. Nie mam zatem pojęcia, w jaki sposób moje dwa koty reagują na swoje imię, biegną, kiedy je wołam, a jednocześnie toaletę znalazły sobie poza kuwetą, a pazury ostrzą na wszystkim co skórzane.
Natknęłam się ostatnio na artykuł, w którym mowa jest o tak zwanych behawiorystach zwierząt, pomagających ludziom w „dogadaniu się” ze swoimi zwierzątkami. Do tematu kotów możemy tam znaleźć trzy złote rady:
1. Nie stosuj kar.
2. Stosuj nagrody.
3. Stwórz odpowiednie środowisko.
No cóż, w takim razie albo moje koty są wyjątkowo oporne na wszelkie oddziaływania wychowawcze, albo te wskazówki nie są skierowane wprost do kotów domowych. Co do kar – zgadzam się w stu procentach. Spróbuj ukarać kota, to postara się byś zapamiętał swój błąd na zawsze.
Istnieją jednak specjaliści w dziedzinie szkolenia kotów, którzy za pomocą odpowiednich metod potrafią nauczyć kota bardzo wielu „ludzkich” czynności. Jakich?
Na przykład korzystania z toalety.

Kot korzystający z toalety
Taką specjalistką od wychowywania kotów jest Karawynn Long. Cały jej tekst, w którym dokładnie opisuje każdy krok szkolenia Mishy w języku angielskim oraz zdjęcia możecie znaleźć tutaj.
Najważniejsze w nauczeniu swojego kota korzystania z toalety jest przejście przez wiele kolejnych etapów bardzo powoli.
- Na początek należy przenieść kuwetę i postawić ją obok sedesu.
- Kiedy kot zauważy zmianę i zacznie korzystać z kuwety, stopniowo należy ją podnosić coraz wyżej, aż będzie równała się z powierzchnią deski. W konsekwencji kot prawdopodobnie zacznie najpierw wskakiwać na deskę, a dopiero później wchodzić do kuwety.
- Dlatego następnym krokiem jest przesunięcie kuwety tak, aby znalazła się na desce sedesowej.
- Po jakimś czasie trzeba całkowicie ją usunąć i zastąpić metalową miską wypełnioną żwirkiem, umieszczoną wewnątrz muszli klozetowej.
- Jeżeli z powodzeniem udało Ci się nauczyć kota tych wszystkich kroków, pozostało Ci wyszkolić go w przyjmowaniu odpowiedniej pozycji kucznej. Należy pokazywać kotu, gdzie ma stawiać łapy, wielokrotnie je przekładając i nagradzając za każdą udaną próbę.
- Kiedy już będzie siadał w odpowiedniej pozycji, Karawynn radzi, by zmniejszać ilość żwirku znajdującego się w misce.
- Gdy żwirku zostanie już bardzo mało, należy powoli zacząć wypełniać miskę wodą.
- Gdy kot przyzwyczai się do obecności wody, wystarczy zabrać miskę i zostawić pusty sedes.
Cała sztuczka polega na tym, że każdy krok powinno się wykonywać bardzo wolno, dając kotu czas na przyzwyczajenie się do zmian. Jeżeli w którymś momencie zauważycie okazywane przez Waszego kota niezadowolenie lub zdenerwowanie, należy się cofnąć o jeden etap lub dwa i za jakiś czas spróbować ponownie. Cały proces wymaga cierpliwości, odwagi i wytrwałości, ale jak widać – da się wychować kota!