Na jakie zaburzenia cierpią postacie z bajek Disneya?

Ręka do góry (lub zgłosić się w komentarzach) ten, kto nigdy nie oglądał żadnej bajki Disneya!

Zakładam, że nikt się nie uchronił przed sceną tragicznej śmierci Mufasy, a widok Kubusia Puchatka jedzącego miodek każdy ma teraz przed oczami. Filmy animowane Disneya są uwielbiane przez miliony ludzi na całym świecie. Bajki takie jak „Król lew”, „Kopciuszek”, czy „Mała syrenka” to już klasyka gatunku! A na pewno dla niektórych z Was pełnią też rolę sentymentalną i na myśl przywołują beztroski okres dzieciństwa, kiedy jedynym „problemem” był brak kasety VHS z ulubioną bajką w wypożyczalni.

Ale ciekawa jestem, jak dobrze pamiętacie bajki ze swojego dzieciństwa i czy na pewno odebraliście wszystko w ten sam sposób, w jaki zinterpretowalibyście to teraz? ;) Tak wyraziste postacie, które ewidetnie odznaczają się pewnymi cechami i zachowaniami, nie mogą być w stu procentach normalne! Z przymrużeniem oka sprawdźcie zatem, z jakimi zaburzeniami i dysfunkcjami mogą być połączone Wasze ulubione charaktery z filmów Disneya. Może niektóre bajki obejrzycie jeszcze raz i odkryjecie je zupełnie na nowo!

Mała Syrenka

mała syrenka

Pamiętacie tę scenę, w której Ariel pokazuje Florkowi cały zbiór różnych przedmiotów, które znalazła w morzu? Nawet nie wiedziała, co właściwie znalazła, ale i tak przygarniała wszystkie nieprzydatne jej rzeczy i gromadziła w jednym miejscu. Nie używała ich, ponieważ nawet nie wiedziała do czego służą, jednak czuła wielkie podekscytowanie za każdym razem, kiedy przygarniała sobie kolejny przedmiot.

Diagnoza?

Kleptomania.

Piękna i Bestia

piękna i bestia

Bella, czyli tytułowa Piękna, jest więziona przez Bestię. Jednak dosyć szybko zaczyna odczuwać w stosunku do niego sympatię i wkrótce między nimi rodzi się uczucie. Teoretycznie jest to bardzo romantyczne i cała bajka jest piękna, jednak na zdrowy rozum: kto jest w stanie zakochać się w osobie, która Cię więzi? Okazuje się, że takich osób jest całkiem sporo! Ponieważ Piękna przejawia tzw. syndrom sztokholmski, który pojawia się właśnie u zakładników lub ofiar porwania.

Kubuś Puchatek i Przyjaciele

kubus puchatek

Już na wstępie muszę Was poinformować, że zarówno Kubuś Puchatek, jak i wszyscy jego przyjaciele cierpią niestety na bardzo poważne zaburzenia. Jeżeli nie chcecie sobie zepsuć ulubionej bajki z dzieciństwa to lepiej dalej nie czytajcie.

Kubuś Puchatek

Może zrobić dosłownie wszystko dla swojego ukochanego miodku. Ma na jego punkcie obsesję. Nie zważa na konsekwencje swoich działań i wielokrotnie ryzykował życiem, tylko po to, by zdobyć swój ulubiony przysmak. Na co Wam to wygląda?

Ewidentnie Kubuś Puchatek zmaga się z poważnym uzależnieniem od miodu.

Kłapouchy

Nic go nie cieszy i nie potrafi niczego docenić. Cechuje go też ciągły pesymizm i brak radości z życia. Zero ekscytacji i zadowolenia z czegokolwiek.

U Kłapouchego pojawiają się poważne symptomy depresyjne.

Prosiaczek

Towarzyszy mu ciągły stres i lęk. Przejmuje się i martwi dosłownie każdym drobiazgiem. Całe życie w stresie.

Zdecydowanie można u niego dopatrzeć się stanów lękowych.

Tygrysek

Bezustannie skacze, jest bardzo ruchliwy i niespokojny, wręcz nie potrafi usiedzieć w miejscu. Bardzo wyraźnie widoczna jest u niech nadpobudliwość psychoruchowa, można się tylko spodziewać, że przy takim energicznym zachowaniu, musi mieć ogromne problemy z koncentracją.

Typowe ADHD.

Królik

Jest pedantyczny, przesadnie dba o porządek. W domu wszystko musi mieć wysprzątane i uporządkowane. Chociaż to trochę za mało, by stwierdzić zaburzenia obsesyjno-kompulsywne to Królik z pewnością ma obsesję na punkcie pewnych czynności. A dodatkowo jest samotnikiem i nie lubi mieć towarzystwa. Skomplikowany przypadek!

Krzysio

Występują u niego dosyć niepokojące omamy, szczególnie te słuchowe, ponieważ Krzyś jako jedyny z całego towarzystwa jest człowiekiem i rozmawia ze zwierzętami.

Może to schizofrenia?

Gumisie

gumisie

Wszyscy znają bajkę o Gumisiach i każdy z nas nie raz oglądał ją w Dobranocce. Gumisie są małe i przyjazne, ale kiedy napiją się tajemniczego soku z Gumijagód, nagle nabierają niezwykłej mocy i siły, dzięki której potrafią bardzo wysoko skakać. Czyli na co dzień zachowują się zwyczajnie, ale kiedy napiją się dziwnej substancji, czują się silniej i otrzymują niezwykłe umiejętności. Z czymś Wam się to kojarzy? ;)

Inaczej się teraz patrzy na te same bajki, które znało się z czasów dzieciństwa. Tyle przeróżnych i złożonych osobowości oglądaliśmy na ekranie i nawet nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy!

Kamila Bondos

Miłośniczka projektów DIY, uzależniona od Pinteresta i kawy. W domu stale coś zmienia i przestawia, a najchętniej robi to zerkając na lecące w tle odcinki „Przyjaciół”. Uwielbia kreatywne wyzwania, nowe pomysły i wino. Zakochana w fotografii, która szybko sprawiła, że na co dzień prawie nie rozstaje się z aparatem.

Powiązane wpisy

Discussion about this post

  1. Olga Pokrywka pisze:

    Świetny wpis! Zamierzam zapamiętać i przekazywać dalej! Ups, mam nadzieję, że to nie choroba…

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *